اقتصاد پلاستوفوم

1396/10/26 - 18:15 تعداد بازدید:1003
اقتصاد پلاستوفوم

اقتصاد پلاستوفوم

شرحي مختصر بر شاخصهاي مهم بازار محصولاتEPS

مقدمه:

با توجه به اهميت توجيه اقتصادي توليد اين محصول براي علاقه مندان به سرمايه گذاري در اين حوزه لازم ديديم تا نگاهي گذرا بر شاخصهاي اقتصادي تاثير گذار اين صنعت داشته باشيم.

لازم به ذكراست با توجه به محدوديت منابع جهت كسب اطلاعات كليه امارهاي ارائه شده در اين مكتوب حدودي ميباشد.

شاخصهاي مهم توليد صنعت پلاستوفوم

تعرفه هاي گمركي

پلاستوفوم محصول حجیمی می باشد لذا کرایه حمل و نقل آن بالا می باشد و به همین علت واردات و صادرات آن زیاد رواج ندارد. همچنین فرآیند تولید این محصول از پیچیدگی خاصی برخوردار نیست و کشورهای دارنده دانش فنی به راحتی آن را دراختیار متقاضیان قرار میدهند و این امر باعث کمتر شدن علاقه مصرف کنندگان به واردات و صادرات این محصول می شود. با توجه به دلایل بالا چون این محصول مراودات تجاری ندارد لذا تعرفه گمرکی خاصی نیز به این محصول اختصاص داده نشده است.

شرايط واردات:

عرضه و تقاضای جهانی و منطقه ای پلاستوفوم متداول نیست. در سالهای گذشته نیز پلی استایرن انبساطی برای تولید پلاستوفوم به عنوان ماده والیه به کشور وارد ميشد ولي درسالهاي اخير با افزايش توليد پلي استايرن انبساطي در كشور ايران از وارد كننده اين محصول به صادر كننده تبديل شده است. پیش بینی میشود با وجود مصرف روبه رشد پلاستوفوم در کشور و تامین ماده اولیه در داخل کشور واردات ماده اولیه این محصول در سالهای آینده به صفر نزديك شود..

بررسي و ارائه استاندارد

استاندارد های مورد نیاز برای پلاستوفوم برای موارد استفاده گوناگون این محصول در جدول3 آمده است.

موارد مصرف و كاربرد

پلی استایرن از رزینهای ترموپلاستیکی است که به خاطر قیمت نسبی پایین و شکل دهی آسان، محصولات آن در بسياري از موارد به کار می رود. از جمله موارد مصرف پلی استایرن می توان به کاربرد آن در ساخت ظروف یک بار مصرف بسته بندی مواد  اسباب بازی و ظروف اشپزخانه اشاره کرد. این ماده همچنین در صنعت الکترونیک کاربر دزیادی دارد.

1-مواد بسته بندی و ظروف یکبار مصرف

پلی استایرن در ساخت وسایلی که براي نگهداری مواد غذایی استفاده می شود به خصوص ظروف یکبار مصرف کاربردهای زیادی دارد.

2-ساخت وسایل پر مصرف

در این بخش از پلی استایرن در ساخت وسایل پرمصرف آزمایشگاه های موسسات تحقیقات پزشکی و دارو سازی مانند لوازم کشت بافتهای زنده برای مطالعات میکروسکوپی همچنین برای ساخت وسایل ورزشی و تفریحی مثل لوازم ماهیگیری و وسایل منزل استفاده های زیادی می شود. لازم به ذکر است که عمده قطعات تولید شده در این بخش به روش قالبگیری تزریقی تهیه می شوند.

3-ساختمان سازی و وسائل خانه

در ساختمان سازی پلی استایرن عمدتا برای ساخت قطعات در و پنجره استفاده می شود. عمده پلی استایرنی که در این بخش مصرف میشود به صورت ورقه است و با روشهای تزریقی شکل دهی می شود. در این بخش پلی استایرن مصرفی غالبا از نوع پلی استایرن قابل انبساط است. لازم به ذکر است که قیمت ورقه های پلی استایرن تولیدی متاثر از عواملی مثل میزان جذب رطوبت دانسیته ورقه ها و شرایط نصب است.

بررسی کالاههای جایگزین و تجزیه و تحلیل اثرات آن بر مصرف محصول

محصولات جایگزین محصولاتی هستند که با توجه به شرایط بازار و نوع مصرف تولید و عرضه آنها در بازار باعث کاهش تقاضای محصول مورد مطالعه می شود. محصولات جایگزین یک محصول را در دو دسته می توان مورد مطالعه قرار داد.

1-محصولاتی که مستقیما رقیب محصول اصلی محسوب می شوند. 

2-محصولاتی که به صورت غیر مستقیم رقیب محصول اصلی محسوب می شوند.

در بند یک چنانچه محصول به عنوان محصول نهایی باشد رقبای آن در بازار مصرف مستقیما بررسی می شوند ولی در بند 2 چنانچه محصول عمدتا به عنوان محصول میانی مصرف شود رقبای مواد حاصل از آن محصول میانی مورد مطالعه قرار می گیرند.

در صنعت بسته بندی پلی استایرن یکی از محصولات کم رقیب است و در حال حاضر بدلیل فعالیت گسترده کمپانیهای بازاریابی پلی استایرن مصرف پلی استایرن در این بخش رو به رشد است و تا کنون محصول پتروشمیایی مهمی به عنوان جایگزین این ماده شناخته نشده است.

اهمیت استراتژیکی کالا در دنیای امروز

پلاستوفومها دارای اهمیت فوق العاده ای در دنیای امروز هستند، بدین معنی که این محصول با توجه به اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. همچنین این محصول با توجه به اینکه سبک می باشد از اين حیث نیز براي بسته بندی مناسب تر از بقیه محصولات مشابه مورد استفاده در بسته بندی می باشد.

کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول

پلاستوفوم در فرآیند کاملا فیزیکی تولید می شود و محصولی سبک است. از این رو واحدهای صنعتی در مناطقی ساخته می شوند که به مراکز مصرف نزدیک باشند. به همین دلیل واردات و صادرات برای این محصول صورت نمی گیرد. همچنین آمار دقیقی در خصوص ظرفیت تولید و مصرف پلاستوفوم در مناطق مختلف جهان وجود ندارد. بر پایه اطلاعات موجود برای پلی استایرن انبساطی تنها میتوان روند روبه رشدی را برای کاربران این محصول در صنایع مختلف خصوصا صنعت بسته بندی متصور دانست.

اکثر کشورهای تولید کننده پلی استایرن انبساطی تولید کننده این محصول نیز می باشند. کشورهای بزرگ تولید کننده پلی استایرن عبارتند از آمریکا، چین، آلمان فرانسه کره جنوبی سنگاپور و ژاپن.در طي سالهاي اخير ايران نيز به جمع اين صادر كنندگان پيوسته.

در این کشورها به میزان نیاز پلی استایرن انبساطی تبديل به پلاستوفوم می شود كه امار دقیقی از ان در دست نیست ولی حدود 20% پلی استایرن انبساطی برای تولید پلاستوفوم استفاده می شود .

شرايط صادرات

صادرات و واردات این محصول با توجه به حجیم بودن و اشتغال جای زیاد در حمل و نقل را یج نیست. همچنین فرآیند تولید ساده و سرمایه گذاری کم واحد تولیدی باعث شده است تا اکثر مصرف کنندگان خود مبادرت به تولید این محصول کنند و از محصول وارداتی استفاده نکنند. تولید این محصول حتی اگر با ماده اولیه وارداتی هم باشد از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر از واردات می باشد. چون صادرات پلاستوفوم رواج ندارد لذا برای این محصول شرایط صادراتی هم وجود ندارد.

وضعیت عرضه و تقاضا

1-بررسی ظرفیت بهره برداری و روند تولید طی سالهای اخير

علیرغم اینکه خوراک این محصول در ایران به مقدار کافی تولید نمی شود، از آغاز برنامه سوم تا کنون میزان تولید این محصول با افزایش چشمگیری مواجه بوده است.در سالهاي گذشته کل ظرفیت اسمی تولید پلی استایرن انبساطی در کشور در حدود 200 هزار تن در سال بوداما در سالهاي اخير اين رقم به ميزان چشمگيري افزايش يافته و كشوردر اين حوزه نه تنها  به خود كفايي رسيده بلكه به صادر كننده اي مطرح تبديل شده .

2- بررسی روند مصرف:

عمده ترن زمینه مصرف پلاستوفوم در کشور صنایع بسته بندی می باشد. توضیحات مربوط به صنعت بسته بندی و میزان مصرف این محصول در این صنعت در ادامه آمده است:

1-2 صنایع بسته بندی

پلاستوفوم ها با توجه به وجود سلولهای نا منظم هوا در ساختمان انها، بسیار شکیل بوده و یکی از بهترین ضربه گیر ها محسوب می شوند. به علت قابلیت بالای جذب ضربه این فوم، وسائلی مانند ششه ها و بلور آلات ترد و شکننده ، کریستال ها، لوازم و دستگاه های صوتی و تصویری، تلویزیون، ویدئو، پرینتر، دوربین های عکاسی و فیلم برداری و قطعات دقیق صنعتی در بسته های پلاستوفوم بسته بندی می شوند.

علاوه بر موارد ذکر شده به دلیل داشتن خواص مطلوب در صادرات میوه هایی که قابل بسته بندی با این فوم هستند از جمله: پرتغال، لیمو، انگور، سیب، گلابی، به، هلو، کیوی، خربزه و هندوانه جهت بسته بندی از پلاستوفوم استفاده میشود. مزیت پلاستوفوم جهت بسته بندی میوه ها نسبت به سایر مواد عبارت است از:

وزن سبک و قابل اعتماد

کاهش هزینه حمل و نقل

انعطاف خوب

وجود منافذ گردش هوا

شکل هماهنگ و زیبا

بسته بندی اقتصادی

 

الف) بسته بندی میوه  ها

طی مذاکراتی که با شرکتهای تولید کننده پلاستوفوم صورت گرفت مشخص شد که با توجه به روش بسته بندی میوه ها جهت صادرات، بازای هر کیلوگرم میوه به طور متوسط حدود 20 گرم پلاستوفوم مورد نیاز است. 

 

صادرات میوه طی سالهای اخیر رشد چشمگیری داشته است.بر اساس بررسيهاي انجام يافته صادرات ميوه و سبزيجات و سيفي جات بيش از يك ميليون وپانصد هزار تن در سال ميباشد. چنانچه طی سالهای آتی صادرات میوه در حداقل مقدار یعنی 1500000 تن در سال منظور گردد، با توجه به  توضیحات قبلی می توان نتیجه گرفت که اگر 40 درصد از میوه های صادراتی جهت بسته بندی از پلاستوفوم استفاده کنند، طی سالهای آتی سالانه به 12000 تن پلاستوفوم جهت صادرات میوه نیاز می باشد. حال اگر ميزان صادرات خشكبار و شيلات را نيز به اين رقم اضافه كنيم ميزان نياز پلاستوفوم شايد به يك ونيم برابر افزايش يابد.

 

ب)بسته بندی ظروف و قطعات

همانطوریکه قبلا نیز توضیح داده شد، برای بسته بندی ظروف و لوازمی مانند: شیشه ها و بلور آلات ترد  و شکننده، کریستال ها، لوازم و دستگاههای صوتی و تصویری، تلویزیون، ویدئو، پرینتر، دوربینهای عکاسی و فیلمبرداری و قطعات دقیق صنعتی از پلاستوفوم استفاده می شود. با توجه به تنوع و گوناگونی این محصولات و همچنین وجود سایر محصولات جهت بسته بندی و عدم وجود آمار دقیقی از میزان فروش و یا صادرات این محصولات، محاسبه دقیق پلاستوفوم مورد  نیاز جهت این کاربرد غیرممکن ميباشد. علیهذا طبق رایزنی هایی که با دست اندرکاران وتولیدکنندگان این محصولات صورت گرفت مشخص شد که سالانه حداقل9000 تن پلاستوفوم برای بسبه بندی این محصول مورد نیاز می باشد.

 

2-2-بررسی روند صادرات محصول 

صادرات و واردات این محصول طبق دلایل ذکر شده در قسمتهای قبلی گزارش رایج نیست.

 

2-3-بررسی نیاز به محصول با اولویت صادرات 

با توحه به اینکه بسته بندی محصولات برای صادرات بسیار مهم و حیاتی می باشد و در واقع می توان گفت که یکی از مهمترین عوامل موثر در صاردات محصولات مختلف نوع و کیفیت بسته بندی می باشد، اهمیت این محصول مشخص است و لذا با توجه به سیاستهای دولت جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با صادرات قطعا مصرف محصول روز به روز افزایش خواهد یافت. در مورد صادرات این محصول باید اذعان داشت که با توجه به حجیم بودن محصول و هزینه بالای حمل و نقل محصول در ارتباط با صادرات محصول نمی توان خیلی امیدوار بود و لذا احداث واحد با هدف صادرات کار عاقلانه و آینده داری نخواهد بود.